Pickled, Fermented & Preserved Foods

The Perfect Palate Cleanser.

Balance your rich ramen or savory sushi with our essential Asian pickles. From zesty, sharp sushi ginger to the sweet, satisfying crunch of pickled radish, these traditional sides bring the perfect tang to every bite.

Skip to results list

Active filters:

13 items
Column grid
Column grid

Filter

Active filters:

  • Aroy-D bamboo shoot slices 540g

    Aroy-D bamboo shoot slices 540g

    Aroy-D bamboo shoot slices 540g

    €3,60
    Sale price  €3,60 Regular price 
    Unit price €6,67/kg
  • Aroy-D bamboo shoot strips 540g

    Aroy-D bamboo shoot strips 540g

    Aroy-D bamboo shoot strips 540g

    €3,60
    Sale price  €3,60 Regular price 
    Unit price €6,67/kg
  • Aroy-D lychees in syrup 565g

    Aroy-D lychees in syrup 565g

    Aroy-D lychees in syrup 565g

    €6,80
    Sale price  €6,80 Regular price 
    Unit price €12,04/kg
  • CJW Korean luncheon meat 340g

    CJW Korean luncheon meat 340g

    CJW Korean luncheon meat 340g

    €6,20
    Sale price  €6,20 Regular price 
    Unit price €18,24/kg
  • Dongwon Yangban Sliced Kimchi In Can 160g

    Dongwon Yangban Sliced Kimchi In Can 160g

    Dongwon Yangban Sliced Kimchi In Can 160g

    €3,20
    Sale price  €3,20 Regular price 
  • Golden Turtle Sushi Ginger Pink 240g

    Golden Turtle Sushi Ginger Pink 240g

    Golden Turtle Sushi Ginger Pink 240g

    €1,90
    Sale price  €1,90 Regular price 
  • Granny Mi fermented glutinous rice 500g

    Granny Mi fermented glutinous rice 500g

    Granny Mi fermented glutinous rice 500g

    €4,90
    Sale price  €4,90 Regular price 
    Unit price €9,80/kg
  • Imuraya Yude Azuki Prepared Sweet Red Beans 200g

    Imuraya Yude Azuki Prepared Sweet Red Beans 200g

    Imuraya Yude Azuki Prepared Sweet Red Beans 200g

    €6,20
    Sale price  €6,20 Regular price 
    Unit price €31,00/kg
  • KOP Preserved plum umeboshi 100g

    KOP Preserved plum umeboshi 100g

    KOP Preserved plum umeboshi 100g

    €4,20
    Sale price  €4,20 Regular price 
    Unit price €42,00/kg
  • Ma Ling premium luncheon meat 340g

    Ma Ling premium luncheon meat 340g

    Ma Ling premium luncheon meat 340g

    €5,90
    Sale price  €5,90 Regular price 
    Unit price €17,35/kg
  • TTX chopped green chili 210g

    TTX chopped green chili 210g

    TTX chopped green chili 210g

    €2,00
    Sale price  €2,00 Regular price  €3,00
    Unit price €9,52/kg
  • Yamato inari tofu for sushi 240g

    Yamato inari tofu for sushi 240g

    Yamato inari tofu for sushi 240g

    €5,50
    Sale price  €5,50 Regular price 
    Unit price €22,92/kg
  • Zhu Xin bamboo shoots green 500g

    Zhu Xin bamboo shoots green 500g

    Zhu Xin bamboo shoots green 500g

    €7,20
    Sale price  €7,20 Regular price 
    Unit price €14,40/kg